Про автора

Любов Матвійчук. Крим, Севастополь, 2012

  Джерела       Посилання

Любов Дмитрівна Матвійчук – відома українська домристка, професор, завідуюча кафедрою народних інструментів Київської Національної музичної академії ім.Петра Чайковського; педагог, що виховала велику кількість знаних фахівців, автор навчально-методичних посібників для вищих музичних навчальних закладів, численних музичних творів та обробок українських народних пісень, транскрипцій, перекладень для домри соло, для домри і ф-но, а також для різного складу інструментальних ансамблів.

Народилася Любов Матвійчук 1952 року в селі Погреби Броварського р-ну Київської області в родині службовців. Мама грала на гітарі та гармошці, батько володів кількома музичними інструментами, керував хором та оркестром народних інструментів у сільському клубі.

Перший концертний виступ відбувся у шестирічному віці, на концерті переможців олімпіади художньої самодіяльності, де під супровід батькового акордеона та хору заспівала майбутня артистка.

Початкову музичну освіту здобула в Київській музичній десятирічці імені М.В.Лисенка (викладач Н.О.Потоцька) та ДМШ №1 (клас О.М.Пшеничної). Закінчила Київське музичне училище імені Р.М.Гліера (1972, клас А.В.Григоренка), Київську державну консерваторію (1977) та асистентуру-стажування (1984, клас М.В.Шелеста).

Працювала солісткою Державного оркестру народних інструментів України (1977–1986). З 1981 року викладач Київської державної консерваторії, старший викладач (1984), доцент Національної музичної академії України ім.П.Чайковського (1996), в.о.професора (2003), професор (2008) по класу домри, диригування, ансамблю, інструментовки. З 2013 року – завідуюча кафедрою народних інструментів київської Національної музичної академії ім.П.Чайковського.

Лауреат Всеукраїнського конкурсу виконавців на народних інструментах (Київ, 1977 р. перша премія).

Любов Матвійчук. Київ, 1990

Любов Матвійчук яскрава домристка, її виконавський стиль вирізняється високохудожньою майстерністю, вишуканою манерою, віртуозністю і багатогранністю тембрової палітри, особливим чуттєвим розкриттям емоційного змісту творів, які вона виконувала.

Виконавське мистецтво Любов Матвійчук демонструвала в Україні, Росії, Литві, Латвії, Естонії, Кавказі, країнах Середньої Азії та Далекого Сходу, а також в Польщі, Словаччині, Австрії, Італії, США.

Л.Матвійчук – перша виконавиця концертів для домри з оркестром К.Мяскова, творів І.Хуторянського, В.Власова, А.Білошицького, власних п’єс. Записала у фонд Українського радіо велику кількість музичних творів. Випустила сім альбомів "Грає Любов Матвійчук" у супроводі Національного оркестру народних інструментів України, Державного симфонічного оркестру України та Естрадно-симфонічного оркестру української державної телекомпанії, а також у дуеті з фортепіано, куди увійшли власні твори, твори українських та іноземних композиторів.

Л.Матвійчук також працює як науковець та методист. Вона автор навчально-методичних посібників для вищих музичних навчальних закладів: "Методичні основи формування виконавської майстерності домриста" (1996), "Шлях до майстерності кобзиста" (2004), "Методичні основи ансамблевого виконавства" (2008) "Домрове виконавство: теорія та практика" (2017), а також репертуарних збірок для домри і фортепіано, та дуету та ансамблю домристів. Написала вісім методичних розробок (статей), опублікованих у науково-методичних виданнях, у яких викладені теоретичні, методологічні і виконавські основи домрового мистецтва. Розробила шість навчальних програм для студентів освітнього ступеня "Бакалавр" та "Магістр" в галузі знань 02 "Мистецтво", спеціальності 025 "Музичне мистецтво", спеціалізації "Народні інструменти".

Багатогранність творчості Любові Матвійчук продовжується в її композиторській діяльності. Створення власних музичних творів, обробок народного мелосу, які складають основу педагогічного та виконавського репертуару виконавців на домрі та кобзі, а також транскрипцій, перекладень; уклала шість репертуарних збірок. Жоден виконавський конкурс для народних інструментів, де заявлена домра, не обходиться без виконання учасниками творів Л.Матвійчук. Викладачі по класу домри і учні-домристи не оминають її творчості. Завжди у репертуарі юних виконавців є твори Л.Матвійчук – вони улюблені, вони виконуються постійно, тому що написані були з великою любов’ю та увагою саме для розвитку дитячої та юнацької виконавської майстерності, з досконалим володінням технічними можливостями домри.

Любов Дмитрівна – ведучий педагог України по класу домри, професор. Підготувала велику кількість фахівців – викладачів різних навчальних закладів, артистів концертних установ, серед яких більшість мають звання лауреата Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів. Саме велика увага, професійна вимогливість і любов до студентів підтверджують значні результати педагогічної праці професора Л.Д.Матвійчук. Станом на 2019 рік серед її студентів було 32 лауреати Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, з них 24 – перших премій.

Л.Матвійчук і Фрески Софії. Італія, 2003

Протягом 2003–2016 років Л.Матвійчук керувала унісоном домристів "Фрески Софії" (аудіо, YouTube), у складі якого грали її учні - студенти НМАУ. Незважаючи на велику плинність виконавців, зумовлену навчальним процесом, ансамбль мав у репертуарі великі концертні програми і з успіхом виступав в Україні й за кордоном.

Багатогранність особистості Любові Матвійчук продовжується у наступних видах діяльності: вона голова та член журі Всеукраїнських та Міжнародних конкурсів, методист-консультант курсів підвищення кваліфікації викладачів музичних навчальних закладів, член Наглядової ради Київського міського методичного центру закладів культури та навчальних закладів, консультант курсів підвищення кваліфікації для викладачів мистецьких закладів, член Асоціації Народних Інструментів США та Асоціації домристів України. Має почесне звання заслуженої артистки Асоціації Народних Інструментів США (1990).

Джерела:

  1. Любов Матвійчук – берегиня української домри / Наталя Костенко. – 2019. – pdf.
  2. Матвійчук Любов Дмитрівна / Д.І.Остапенко // Eнциклопедія сучасної України. – 2018. – pdf.
  3. Матвійчук Любов Дмитрівна / М.А.Давидов // Історія виконавства на народних інструментах (Українська академічна школа): Підручник [для вищ. навч. закл.]. – К., НМАУ ім. П. І. Чайковського, 2005. – С.69 – pdf.

Посилання: